Schedule

*Programme subject to change

Chanting by Monks from Gyumed College. Followed by an acapella performance by Vocal Rasta
(New Delhi, India)

11:00 – 12:00 

@ Amphitheatre

Buddha as a Life Coach by Sujeev Shakya - Talk followed by Q&A
(Nepal)

12:00 – 1:00 

@ Auditorium

Rabindranath Tagore’s Poems recited by Diplomat Apirat Sugondhabhirom & Sanat Chakrabarti, accompanied by Sukriti Sen performing Rabindra Sangeet 
Followed by Talk and Chanting by Venerable Phrakru Pariyutbhodivithes
(Thailand & India)

1:00 – 1:30 

@ Amphitheatre

LUNCH 

1:30 – 2:30 

@ The Lawns

 

Film screening - Wandering (Thailand)

2:00 – 4:00 

@ Auditorium

Talk and guided meditation by Venerable Dr. Deniyaye Pannaloka Buddharakkhita
(Sri Lanka)

3:00 – 4:00 

@ Amphitheatre

Phuntsho Luyang – Folk Song and Dance (Bhutan)

4:00 – 4:30 

@ Amphitheatre

Unitalicize In the footsteps of BuddhaTalk by Dharmacharya Shantum Seth
(New Delhi, India)

4:30 – 5:00 

@ Amphitheatre

Buddha Wandana - Chandana and the Dancers' Guild
(Sri Lanka)

5:00 – 5:30

@ Amphitheatre

 

Vajra – Contemporary Dance Performance by Gilles Chuyen
(New Delhi, India)

5:30 – 6:00 

@ Amphitheatre

International Dance Performance
(Myanmar)

6:00 – 6:30 

@ Amphitheatre

Sutra Recitation by Maitreya Children’s Choir
(Bodh Gaya, India) Followed by chanting by Nuns (Ladakh, India)

11:00 - 11:30

@ Amphitheatre

A Legacy of Buddhist Architecture in the BIMSTEC Countries by Vikram Lall Talk followed by Q&A
(New Delhi, India)

11:30 - 12:30

@ Auditorium

Buddhist Art Workshop through the Mithila Art Tradition by Santosh K Das
(Mumbai, India)

12:00 – 1:00

@ Amphitheatre

International Dance Performance
(Bangladesh)

1:00 – 1:30

@ Amphitheatre

LUNCH

1:30 – 2:30

@ The Lawns

Acapella performance by Vocal Rasta
(New Delhi, India)

2:30 - 3:00

@ Amphitheatre

Mandala Art Demonstration and Talk by Jamyang Dorjee
(Sikkim, India)

3:00 – 4:00

@ Amphitheatre

Bodhi Parva School Quiz Finale Hosted by Quiz master Siddhartha Basu
(New Delhi, India)

4:00 - 6:00

@ Auditorium

Cham - Mask Dance by the Hemis Monastery Monks
(Ladakh, India)

6:00 - 6:30

@ Amphitheatre

Chanting by Monks from Gyumed College. Followed by an acapella performance by Vocal Rasta
(New Delhi, India)

11:00 – 12:00

@ Amphitheatre

Sutra Recitation by Maitreya Children’s Choir (Bodh Gaya, India). Followed by chanting by Nuns
(Ladakh, India)

11:00 - 11:30

@ Amphitheatre

A Legacy of Buddhist Architecture in the BIMSTEC Countries by Vikram Lall Talk followed by Q&A
(New Delhi, India)

11:30 - 12:30

@ Auditorium

Buddha as a Life Coach by Sujeev Shakya - Talk followed by Q&A
(Nepal)

12:00 – 1:00

@ Auditorium

Buddhist Art Workshop through the Mithila Art Tradition by Santosh K Das
(Mumbai, India)

12:00 – 1:00

@ Amphitheatre

Rabindranath Tagore’s Poems recited by Diplomat Apirat Sugondhabhirom & Sanat Chakrabarti, accompanied by Sukriti Sen performing Rabindra Sangeet. Followed by Talk and Chanting by Venerable Phrakru Pariyutbhodivithes
(Thailand & India)

1:00 – 1:30

@ Amphitheatre

International Dance Performance (Myanmar, India)

1:00 – 1:30

@ Amphitheatre

LUNCH

1:30 – 2:30

@ The Lawns

Film screening - Wandering (Thailand)

2:00 – 4:00

@ Auditorium

Acapella performance by Vocal Rasta
(New Delhi, India)

2:30 - 3:00

@ Amphitheatre

Talk and guided meditation by Venerable Dr. Deniyaye Pannaloka Buddharakkhita
(Sri Lanka)

3:00 – 4:00

@ Amphitheatre

Mandala Art Demonstration and Talk by Jamyang Dorjee
(Sikkim, India)

3:00 – 4:00

@ Amphitheatre

Phuntsho Luyang – Folk Song and Dance (Bhutan)

4:00 – 4:30

@ Amphitheatre

Bodhi Parva School Quiz Finale. Hosted by Quiz master Siddhartha Basu
(New Delhi, India)

4:00 - 6:00

@ Auditorium

In the Footsteps of Buddha – Talk by Dharmacharya Shantum Seth
(New Delhi, India)

4:30 – 5:00

@ Amphitheatre

Buddha Wandana - Chandana and the Dancers' Guild (Sri Lanka)

5:00 – 5:30

@ Amphitheatre

Vajra – Contemporary Dance Performance by Gilles Chuyen
(New Delhi, India)

5:30 – 6:00

@ Amphitheatre

International Dance Performance
(Myanmar)

6:00 – 6:30

@ Amphitheatre

Cham - Mask Dance by the Hemis Monastery Monks
(Ladakh, India)

6:00 - 6:30

@ Amphitheatre

Visual Arts Exhibition

11:00 - 6:30

Food Trail serving cuisines from 7 BIMSTEC countries

11:00 - 6:30

Virtual & Augmented Reality Experience

11:00 - 6:30
*Programme subject to change